گزارش روزنامه همشهری از صد و چهل و سومین ایستگاه متروی تهران (مترو هفده شهریور)

افتتاح مترو شهدای ۱۷ شهریور با حضور شهردار

ایستگاه شهدای ۱۷ شهریور به‌عنوان نوزدهمین ایستگاه خط ۷مترو و صدوچهل و سومین ایستگاه شبکه خطوط متروی تهران ظهر دیروز با حضور جمعی از مدیران شهری و برخی عوامل اجرایی پروژه به بهره‌برداری رسید. این ایستگاه در مرز مناطق ۱۲ و ۱۴ واقع شده و ایستگاهی تقاطعی با خط ۶متروی تهران است؛ یعنی درست جایی که اهالی اطراف میدان خراسان، میانه خیابان ۱۷ شهریور، بلوار قیام و محله اطراف سال‌ها انتظار امکان دسترسی آسان‌تر و سریع به ناوگان حمل‌ونقل زیرزمینی را می‌کشیدند. حالا این امکان فراهم شده تا آنها با ارزان‌ترین روش از طریق مترو یا مستقیما به سمت شمال‌غرب تهران بروند یا از طریق خط ۶به غرب پایتخت برسند. این در حالی است که خطوط ۶و ۷ با خطوط یک، ۲، ۳و ۴ هم در چند نقطه دیگر ایستگاه تبادلی دارند.

نیاز به اعتماد و مشارکت مردم داریم
اجرای پروژه احداث ایستگاه ۱۷ شهریور از سال ۱۳۹۴آغاز شد و پس از حدود ۷سال سرانجام در دوره جدید مدیریت شهری به بهره‌برداری رسید.شهردار تهران دیروز در مراسم بهره‌برداری از ایستگاه ۱۷ شهریور صحبت‌هایش را با تبریک سالروز میلاد امام هشتم آغاز کرد و گفت: « ایستگاه ۱۷ شهریور با سرپنجه‌های هنرمندانه در قرارگاه خاتم و شرکت سریر عمران، پس از قریب به ۷ سال، به بهره‌برداری رسید. افتخار می‌کنم که بزرگ شده این محله هستم. گذشته این محل و سختی‌هایی که مردم می‌کشیدند در خاطرم هست و فاصله و بی‌عدالتی در این منطقه برای بنده ملموس است، امید است روزبه‌روز به سمتی حرکت کنیم که محصول آن ایجاد آرامش و امنیت، معنویت و پیشرفت شهر باشد.» علیرضا زاکانی افزود: «شهر تهران نیاز به یک بازطراحی و نوسازی دارد. این نوسازی ضمن به ارمغان آوردن امنیت، آسایش و رفاه باید چهره شهر را با هویت ایرانی-اسلامی به نمایش بگذارد. این نوسازی باید مجموعه‌های هویتی در محلات را به گونه‌ای در کنار هم قرار دهد که یک هویت یکپارچه از کلانشهر غرب آسیا به تصویر بکشد.» او با اشاره به تشکیل قرارگاهی برای توسعه شهر بر محور حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو از ۳ماه گذشته گفت: «احداث خط ۱۰ آغاز شده و برای ساخت خط ۱۱ تفاهمنامه نوشته شده و برای خط ۸ و ۹ نیز باید اقدام جدی صورت گیرد تا فاصله ارائه خدمت از سال ۱۴۲۰ به ۱۴۰۵ منتقل شود. در حوزه احداث، کار و تلاش مشکلی نداریم بلکه مشکل اصلی منابع مالی است.»
شهردار پایتخت در ادامه به موضوعات شهرسازی فعلی تهران اشاره کرد و گفت: «شورای‌عالی شهرسازی، شهرداری تهران را الزام کرده است که باتوجه به بلندمرتبه‌سازی و ایجاد اقتضائات پیرامونی ایستگاه‌های مترو، شرایط جدید برای شهر فراهم کند. برای مثال اگر در میدان انقلاب ایستگاهی وجود دارد که پیرامون آن توسعه فرهنگی و کتاب‌فروشی‌ها مستقر هستند، بتوان برای تمام پارسل‌های پیرامونی آن، هویت تعریف کرد و همه بدانند که هویت اندیشه تهران در کدام نقطه است. باید هویت و نوسازی جدید شکل بگیرد که با معنا باشد و سود حاصل از آن به‌صورت مستقیم به مردم برگردد یا در توسعه مترو هزینه شود. با این کار از طرفی مشکل حمل‌ونقل و آلودگی هوا نیز مدیریت خواهد شد ؛ چراکه با این اقدام به جای ۱۴۳ ایستگاه، ۳۲۵ ایستگاه و به جای ۱۵۰۰واگن ۴هزار واگن خواهیم داشت و مردم تسهیلات ویژه‌ای را دریافت خواهند کرد. تنها چیزی که این ماجرا و ایده خوب را تحقق‌پذیر می‌کند، اعتماد و مشارکت مردم است.» زاکانی همچنین از پیگیری عقد قرارداد سازمان‌های بیمه‌گر برای نصب آسانسورهای خاص ایستگاه‌های مترو خبر داد.

ناکامی در حمله سایبری
شهردار تهران با اشاره به این موضوع که ساعت ۱۲:۳۸ ظهر ۱۲خرداد حمله سایبری به سامانه‌های شهرداری صورت گرفت، از ناکامی دشمنان خبر داد و گفت: «در همان زمان که این جنایت صورت گرفت، تیم‌های ما مستقر شدند و با بسیج نیروها، آنها در سایر برنامه‌های خود ناکام ماندند که تلاش شبانه‌روزی پرسنل جای تقدیر دارد. این اتفاق زمینه‌ای شد تا با پیشگیری جدی در آینده، صیانت بیشتری انجام شود. برای بررسی ابعاد ماجرا فعالیت سامانه‌ها براساس احتیاط متوقف شدند. از روز سه‌شنبه این سامانه‌ها آماده بود و به واسطه دریافت ضرایب امنیتی و فراهم کردن زمینه برای جبران تعبیه احتمالی بدافزارها، سیستم امروز (شنبه) وارد مدار شد.»

منطقه ۱۲ ؛ غنی‌ترین منطقه
مسعود درستی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه هم در ابتدای مراسم دیروز گفت:« با افتتاح ایستگاه ۱۷ شهریور، حدفاصل ایستگاه بسیج و میدان صنعت در خط ۷ یکپارچه خواهد شد و دیگر ایستگاه عبوری نخواهیم داشت. هم‌اکنون منطقه ۱۲ غنی‌ترین منطقه تهران از لحاظ ایستگاه‌های مترو به شمار می‌رود. همچنین این امکان وجود دارد که ورودی ایستگاه ۱۷ شهریور در خط ۶ تا پایان خرداد سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد.» به گفته او برای این ایستگاه در عمق ۳۵متری، ۳۷۵ میلیارد تومان برای ساخت هزینه شده است.

گزارش روزنامه همشهری از صد و چهل و سومین ایستگاه متروی تهران (مترو هفده شهریور)